Wędkarskie atrakcje Białego Dunajca

Wybierając się do apartamentów w okolicy Białego Dunajca warto przyjrzeć się, co ten malowniczy region ma do zaoferowania – a ma całkiem sporo.

Przemierzając niezwykłe, cieszące oko szlaki można natknąć się na wiele rzek i potoków, wśród których najbardziej znaną jest rzeka o tej samej nazwie co miejscowość, przepływająca przez Nowy Targ, Szaflary oraz Biały Dunajec właśnie.

Długość rzeki Biały Dunajec osiąga 31 km, jednak posiada ona kilka dopływów – prawy to Świdrów Potok, Potok pod Cyrlą, Potok Gliczarowksi oraz Potok Podlubelski, z lewej strony zaś Suchy Potok, Potok Bustrzycki, Syposi Potok i Florynów Potok.

W okresie od połowy marca do połowy grudnia trwa tutaj sezon wędkarski, a łowić można na całej długości Białego Dunajca.

Należy pamiętać, że dopuszczalne jest tutaj jedynie tzw. wędkarstwo muchowe (na sztuczną muchę).

Rzeka w okolicy Białego Dunajca spełnia wszelkie warunki, by uchodzić za klasyczny przykład górskiego potoku – koryto rzeki wypełniają okazałe głazy, baniory oraz bystrza.

Wśród ryb, jakie przyciągają do Białego Dunajca wędkarzy, znaleźć można pstrąga (nie bez powodu to właśnie ta ryba znajduje się na herbie miejscowości), a także głowacice oraz lipienie (zwłaszcza w okolicach wsi Szaflary).

Z całą pewnością cały czas nosząca znamiona dzikości i czysta rzeka Biały Dunajec, głównie za sprawą gęstego występowania pstrągów, oraz mnogość urokliwych zakątków, stanowi nie lada atrakcję dla wędkarzy.

Leave a Reply