Na turystycznym szlaku – droga z Szaflar do Dursztyna

Szlak prowadzący z Szaflar do Dursztyna rozciąga się od Pogórza Bukowińskiego, umiejscowionego między dolinami rzek Białego Dunajca i Białki, aż do najniższej części Pienin. Pomiędzy tymi  piętnastoma kilometrami pieszej lub rowerowej wycieczki trafimy na malownicze góralskie miejscowości, będące często żywymi pomnikami czasów minionych i nieocenionym dziedzictwem podhalańskiej kultury.

 

Początek trasy – Szaflary

Naszą drogę rozpoczynamy w miejscowości Szaflary, znajdującej się zaraz przy Zakopiance, na pograniczu Kotliny Nowotarskiej i Podgórza Bukowińskiego. Już ta pierwsza miejscowość, poza basenami termalnymi, słynie z wspaniałych drewnianych zabytków – domów i kapliczek góralskich, a także ruin zamku, który pamięta czasy średniowiecza (pierwsze wzmianki o budowli pojawiają się już w dokumentów z czasów Kazimierza Wielkiego, z 1334 roku).

Wyruszając na szlak musimy skierować się na wschodnią stronę miejscowości i przejść przez most nad potokiem Biały Dunajec. Warto zwrócić uwagę na piękną górską panoramę, rozciągającą się po prawej stronie szlaku. Idąc tą drogą docieramy do miejscowości Gronków, jednej z najbardziej zaludnionych miejscowości w Kotlinie Nowotarskiej. Wieś utrzymuje się głównie z rolnictwa i znajduje się ok. 600 m n. p. m.

 

Na Cisowej Skale

Konsekwentnie kierując się zielonym szlakiem trafiamy na Cisową Skałę, leżącą pomiędzy Pogórzem Bukowińskim a Kotliną Orawsko-Nowotarską. Ta samotna skała liczy sobie 685 m n. p. m. i zbudowana jest z wapieni krynoidowych. Nazwa Skały Cisowej pozostaje ciągle zagadką, ponieważ roślina ta najpewniej nigdy nie występowała w tych okolicach. Bez wątpienia największą zaletą wzniesienia jest fakt, że jego szczyt stanowi idealny punkt widokowy.

Po dotarciu do miejscowości Nowa Biała należy skręcić w prawo. Wcześniej jednak naszym oczom ukażą się wzniesienia: Obłazowa (670 m n. p. m.) oraz Kramnica (683 m n. p. m.).

Szlak kończy się w Dursztynie, u podnóża góry Żar, liczącej sobie 761 m n. p. m., na szczyt której można dostać się również koleją linowo-terenową. Warto dostać się na szczyt, ponieważ Żar to dziś, poza dwiema trasami narciarskimi i działającą nieopodal Górską Szkoły Szybowcowej „Żar”, wspaniały punkt widokowy.

Leave a Reply