Szaflary – zabytkowy kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach jako jedna z nielicznych regionalnych świątyń posiada wielowiekową tradycję. Początki kościoła datują się na około 1340 rok. Z pewnością turysta ceniący zabytkowe budowle, decydujący się na nocleg w Szaflarach, nie będzie żałował wizyty w opisywanym poniżej kościele.

Jeśli sięgniemy do źródeł historycznych, to dowiemy się, że kościół ten, zbudowany przez członków zakonu cystersów, przez wieki funkcjonował jako drewniana świątynia z dzwonnicą. Kościół nie posiadał swojego tabernakulum, a hostie co tydzień wypiekano we wsi.

W 1799 roku świątynia została gruntownie przebudowana – w nowo powstałej, funkcjonującej do dziś świątyni, znalazły się stare ołtarze z dawnego drewnianego kościoła oraz sprowadzone ze zlikwidowanego klasztoru franciszkanów w Nowym Sączu.

Część przedmiotów stanowiących dawny wystrój kościoła, łącznie z relikwiami św. Andrzeja, wciąż znajduje się w skarbcu parafii.

Pasjonatów sztuki sakralnej z całą pewnością zainteresuje znajdująca się w bocznym ołtarzu gotycka Figura Matki Boskiej Szaflarzańskiej z Dzieciątkiem, będąca wspaniałym przykładem sądeckiej sztuki sakralnej, a której powstanie datuje się na XIV wiek.

Decydując się na nocleg w Szaflarach i planując sobie wczasy właśnie w tej okolicy z pewnością warto w wycieczkowych planach uwzględnić odwiedzenie kościoła, który, poza oczywiście wymiarem sakralnym, stanowi atrakcję zarówno turystyczną, jak i historyczną.

Leave a Reply