Smakowitości z góralskiej kuchni

Jadąc w Tatry możemy cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, aktywnie spędzonym czasem i niesamowitą atmosferą. Podhale to również niebywała kultura objawiająca się zarówno w modzie, obyczajności, muzyce, architekturze, jak również w kuchni. Po wybraniu odpowiedniego hotelu, warto znaleźć na mapie kilka miejsc, w których można zakosztować prawdziwie góralskich potraw.

Krótko o historii kuchni

Regionalna, podhalańska kuchnia ukształtowała się w trudnych warunkach materialnych i klimatycznych. O kuchni góralskiej pisał w 1914 roku Walery Staszel, że spiżarnia góralki jest nadzwyczaj uboga. Twarde warunki klimatyczne spowodowały, że do podstawowych potraw kuchni podhalańskiej zaliczyć można to wszystko, co udało się wyprodukować w gospodarstwie. Podstawą były ziemniaki i bryjka. Na co dzień używano również mąki jaranej, czyli jęczmiennej, owsianej i kukurydzianej. Z nabiału stosowano głównie serwatkę, maślankę i żętycę. Jako omasty używano topionej słoniny. Jadano również ser biały, masło, oscypki i jaja.

Dania typowe dla kuchni podhalańskiej

Kwaśnica to jedno z najpopularniejszych dań góralskich. Jest to zupa gotowana na kiszonej kapuście i mięsie, spożywana zwykle z ziemniakami lub pieczywem. Dobra kwaśnica musi być bardzo kwaśna. Niedopuszczalne jest dodawanie do zupy jarzyn takich jak marchewka, ponieważ wówczas powstaje kapuśniak. Ważnym elementem kuchni podhalańskiej jest wszystkim znany oscypek. Oscypek to twardy, wędzony ser przygotowywany z solonego, owczego mleka. Do przecedzonego przez lniane płótno mleka dodaje się wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę, dzięki czemu z powstaje masa serowa, którą należy odcisnąć i uformować. Podczas odciskania ser maczany jest w gorącej wodzie. Po uformowaniu powstałą masę moczy się przez w dobę w solance. Po wymoczeniu sery są wędzone.

Leave a Reply