Nie tylko Morskie Oko – uroki Doliny Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich nie bez powodu uznawana jest za najpiękniejszą dolinę w polskiej części Tatr. Zachwycał się nią między innymi słynny polski pisarz romantyczny Seweryn Goszczyński w „Dzienniku podróży do Tatrów” czy Stanisław Staszic.

Korzystając z pobytu w Szaflarach grzechem byłoby nie skorzystanie z atrakcji turystycznych Tatr. Zdecydowanie od lat niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się Morskie Oko, jednak warto zwrócić też uwagę na inne miejsca, zupełnie nie ustępujące popularnemu jezioru.

Dolina mieści się między Morskim Okiem a Kozim Wierchem, powyżej 1665 m n.p.m.
Jak nazwa wskazuje, na dolinę składa się pięć zbiorników wodnych, z których największym jest Wielki Staw o 34-hektarowej powierzchni. Pozostałe to Przedni Staw, Czarny Staw, Mały Staw oraz Zadni Staw. Warto jednak wspomnieć o najmniejszym, nieuwzględnionym szóstym akwenem, zwanym Wole Oko.

Dolina Pięciu Stawów jest również ostoją niezwykłych dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, jelenie, rysie czy kozice.

 

Jak dotrzeć do Doliny?

Do Doliny Pięciu Stawów można dostać się jednym ze szlaków prowadzących obok 70-metrowego wodospadu Wielka Siklawa, który sam w sobie jest nie lada atrakcją. Szlak prowadzący do doliny jest oznaczony na zielono, jednak można wybrać inną trasę na rozstaju dróg, która również prowadzi do doliny, jednak ominiemy wówczas Wielką Siklawę, zobaczymy za to niezwykłe polodowcowe jezioro tatrzańskie – Przedni Staw.

Warto zaznaczyć, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się schronisko górskie, położone na wysokości 1671 m n.p.m., będące tym samym najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce.

Leave a Reply