Atrakcje turystyczne w Szaflarach

Borowy umiejscowiony jest w okolicy niezwykle bogatej zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Między innymi dlatego ośrodek tak dobrze nadaje się na noclegi dla wycieczek szkolnych.

Historia wsi Szaflary, jednej z bardziej znanych podhalańskich wsi, sięga do XIII wieku – wtedy właśnie powstała niewielka osada, położona pod zamkiem zbudowanym na Szaflarskiej Skałce (znanej też jako szczyt Reisenberg). Szaflarska Skałka należy do Pienińskiego Pasa Skałkowego. Na szczycie, poza resztkami fundamentów po dawnej budowli, znajduje się zabytkowy żelazny krzyż o wysokości 10 metrów, postawiony tam na pamiątkę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Gród znajdujący się wcześniej w okolicy obecnej miejscowości wybudowany został przez zakon cystersów, prawdopodobnie w XI wieku.

Historia jest obecna w Szaflarach na każdym kroku – wśród takich pamiątek po minionych czasach można znaleźć resztki dworu rodziny Uznańskich – pierwszych właścicieli tutejszych terenów.

Innym ciekawym miejscem, którego nie wolno pominąć przebywając w Szaflarach, jest chałupa XIX-wieczna chałupa Anny Doruli, z namalowanym na płazach budynku i zajmującym całą ścianę obrazem „Zaśnięcie Matki Boskiej” – jedynym w swoim rodzaju przykładem sztuki sakralnej.

Chałupa, w której można podziwiać jeszcze kilka obrazów, stanowi przykład dawnej góralskiej chaty. Ciekawostką pozostaje fakt, że podczas pożaru w 1932 roku, mimo pożaru, spłonęła tylko sień (tzw. czarna chata, pomieszczenie do codziennego życia), natomiast biała, elegancka, pięknie zaaranżowana, przeznaczona dla gości izba ocalała.

Leave a Reply