Atrakcje turystyczne w pobliżu Ośrodka Borowy

Ośrodek Wypoczynkowy Borowy leży w otoczeniu pięknej, tatrzańskiej przyrody. Jest nie tylko świetną bazą wypadową do Zakopanego. Warto również poznać bliższe, lokalne atrakcje. Oprócz zadbanych stoków narciarskich i pięknych szlaków pieszych, znaleźć tu można wspaniałe elementy kultury regionalnej.

Spacery w cieniu gór

Wybierając się w okolice Białego Dunajca w sezonie letnim, warto udać się na długie spacery okolicznymi szlakami. Idąc Pogórzem Gubałowskim lub kierując się przez Tatary oraz Ząb, w niemal 3 godziny można dojść do Gubałówki. Trasa jest piękna i malownicza, posiada przy tym łagodny przebieg. Jeżeli jesteśmy gotowi na dłuży i bardziej wyczerpujący spacer można wybrać trasę Biały Dunajec – Stołowe – Gliczarów Górny-Gliczarów Dolny- Wojtusiców Wierch – Biały Dunajec.

Ciekawe miejsca w okolicy

Jeżeli dość mamy pieszych wycieczek, można wybrać się pobliskiej wsi Szaflary. Znajdziemy tam m.in.  Koci Zamek.  Koci Zamek jest grodziskiem średniowiecznych, którego ruiny pochodzą najpewniej z przełomu XIII i XIV wieku. Początkowo cała wieś, jak i zamek należał do opactwa cystersów, jednakże w 1380 roku został włączony do dóbr królewskich.  Budynek był konstrukcji drewniano-murowanej. Posadowiono go na płaskim szczycie skały, która od północy i wschodu kończy się urwiskiem. Innym bardzo ciekawym miejscem jest Chałupa Anny Doruli. To budynek pochodzący z 1843 roku. W środku, na jednej ze  ścian znajduje się unikatowy, olejny obraz malowany wprost na płazach budynku. Nosi on tytuł „Zaśnięcie Matki Boskiej w otoczeniu 11 Apostołów, wśród których nie ma Judasza”. Data i autor dzieła nie są niestety znani. Po prawej stronie biblijnej sceny namalowany jest również krzyż i modlący się przed nim patron rolników św. Izydor. Wnętrze utrzymane jest w tradycyjnym stylu, zatem możemy tu podziwiać typowo góralskie sprzęty oraz stare fotografie.

Leave a Reply