Jak wody termalne wpływają na nasze zdrowie?

Chyba każdy z nas słyszał o dobroczynnym wpływie wód termalnych na nasze zdrowie. Kąpiele w basenach termalnych nie tylko wspomagają leczenie różnego rodzaju schorzeń, ale mają działanie profilaktyczne, a także relaksujące. Woda termalna bogata jest w cenne dla naszych organizmów minerały i pierwiastki, kąpiele są więc przyjemnością połączoną z dbaniem o zdrowie.

Znaczenie wody dla człowieka

Nasze ciała składają się w dużej mierze z wody. Lekarze zalecają picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, aby nasze organizmy były odpowiednio nawodnione i regularnie oczyszczały się z substancji, które są dla nas szkodliwe. Podobny, zbawienny wpływ na zdrowie mają wody termalne. Są one bogate w składniki mineralne, które pochodzą głęboko spod ziemi. Wody przejmują je od skał. W wodach termalnych możemy znaleźć potas, żelazo, mangan, siarkę, krzem magnez, chrom, lit, wapń i selen, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kąpiel w wodach termalnych poprawia pracę serca, podkręca metabolizm, reguluje gospodarkę hormonalną, obniża stres, eliminuje bezsenność, a także bóle mięśni i stawów. Dzięki kąpielom skóra staje się jędrna i elastyczna, znika także problem trądziku. Korzystanie z basenów zalecane jest również w okresie rekonwalescencji.

Odpowiedni basen

Na szczęście w Polsce znajduje się wiele basenów termalnych. Dobrze jest zaplanować kąpiele zgodnie ze swoimi dolegliwościami. Np. przy nadciśnieniu wskazane są wody solankowe, a przy zszarganych nerwach – wody siarczkowo-fluorowe. Jednym z najchętniej odwiedzanych kompleksów wód termalnych są Termy Szaflary, najdłużej działający w regionie Podhala kompleks. Znajdują się tam nie tylko baseny lecznicze, ale także cały aqua park, w którym po kąpielach leczniczych można zrelaksować się na zjeżdżalniach i wszelkiego rodzaju biczach wodnych. Jeśli zarezerwujemy nocleg w Białym Dunajcu w ośrodku współpracującym z termami, na pobyt w Szaflarach otrzymamy sporą zniżkę.

Leave a Reply