Termy – zdrowotne właściwości kąpieli w wodach termalnych

Współczesne termy przypominają aquaparki, do których chętnie przyjeżdżają całe rodziny. Wiele osób pod wpływem wrażeń, jakie dostarczają zjeżdżalnie czy bicze wodne, zapomina, że kąpiele w wodach termalnych to przede wszystkim ogromny ukłon w stronę własnego zdrowia. Jaki wpływ mają wody termalne na nasze ciała i duchy?

Coś dla ciała…

Najprościej mówiąc – ogromny. Woda z głębi ziemi jest bogata w pierwiastki i składniki mineralne, których często nam po prostu brakuje, takie jak: krzem, żelazo, potas, magnez, chrom, siarkę, mangan, lit, selen i wapń. Kąpiele w termach eliminują schorzenia skóry i ograniczają wypadanie włosów, poprawiają też naszą gospodarkę hormonalną. Mogą być traktowane jak zabieg kosmetyczny. Po kąpieli skóra staje się jędrniejsza, lepiej nawilżona, wydaje się młodsza. Kąpiele wspierają nasze organizmy w walce z nadwagą, ponadto stabilizują tętno i pracę całego układu krążenia. Zalecane są osobom cierpiącym na choroby serca.  Są też nieocenione dla pacjentów będących w rekonwalescencji np. po operacji. Wody termalne przyspieszają odzyskanie kondycji po złamaniach, są również zalecane osobom uskarżającym się na bóle kręgosłupa i stawów.

… i coś dla ducha

Kąpiele w wodach termalnych wpływają też pozytywnie na nasz umysł. Koją one nerwy, wyciszają i uspokajają. Powinny z nich korzystać między innymi osoby, które walczą z bezsennością. Udowodniono też, że kąpiele w wodach z głębi ziemi chronią przed chorobami Parkinsona i Alzheimera oraz stabilizują system nerwowy. Wybierając się polskie góry, warto szukać noclegu blisko term z jeszcze jednego powodu. Jak już było wspomniane, kompleksy wód termalnych przypominają aquaparki, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku, gdy pogoda nie dopisze na wycieczkę w teren, cała rodzina może wybrać się na szaleństwo na wodnych zjeżdżalniach. W większości obiektów znajdują się kąciki dla małych dzieci z brodzikami i atrakcjami wodnymi dopasowanymi do ich potrzeb, a także wydzielone strefy wellness i spa, w których dorośli mogą skorzystać z dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych lub kosmetycznych. Wizyta w termach wbrew pozorom nie wiąże się więc z „nudnym” przesiadywaniem w niecce wody, lecz może być wspaniałą, niezapomnianą atrakcją dla wszystkich.

Leave a Reply