Jak przygotować się do sezonu narciarskiego

Popularność sportów zimowych rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej osób chętnie spędza ferie zimowe, szusując po stokach. Jazda na nartach uprawiana jest w sposób rekreacyjny, dlatego wiele osób deklarujących podstawowe umiejętności jazdy, nie wie jak prawidłowo przygotować się do sezonu. Dużym problemem jest fakt, że większość narciarzy amatorów nie uprawia regularnie sportu. Niestety taki nagły zryw aktywności fizycznej może odbić się negatywnie na naszym organizmie. Zatem, aby białe szaleństwo było bezpieczne i przyjemne konieczne jest przygotowanie ciała do takiej aktywności.

Od kiedy zacząć? Co robić?

Przygotowania do sezonu narciarskiego należy rozpocząć kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Doświadczeni instruktorzy sugerują, aby było to minimum dwa miesiące przed, aby móc rozpocząć ćwiczenia z mniejszą intensywnością i stopniowo ją zwiększać. Trening podzielić można na dwa etapy: poprawiający sprawność ogólną i poprawiający sprawność specjalną. Osoby nie uprawiające na co dzień sportów, powinny rozpocząć od aktywności kształtujących sprawność ogólną. Do odstawowych ćwiczeń należy: jazda na rowerze, bieganie, pływanie, fitness. Mają one na celu przyzwyczajenie organizmu do wysiłku i poprawę wydolności. Drugim etapem jest budowanie fundamentów pod sprawność specjalną, czyli ćwiczenia ukierunkowane na konkretną dyscyplinę. W dużej mierze są to ćwiczenia równoważne i stabilizacyjne, a także wzmacniające siłę mięśniową w obrębie nóg i korpusu.

Zaczynamy sezon

Kiedy przygotowaliśmy nasze ciało do sezony narciarskiego, nadchodzi czas, aby znaleźć odpowiednie miejsce, w którym można wypróbować nasze zdolności i sprawność. Warto wybrać się do Białego Dunajca, czyli miejscowości w pobliżu Zakopanego. Znajdziemy tam bardzo wiele pokojów noclegowych z wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami. Dodatkowo okolica ma świetną bazę narciarską – wiele szkółek, stoków o różnych poziomach trudności. Ponadto po wysiłku fizycznym można oddać się relaksowi w pobliskich Termach Szaflary, gdzie nasze ciało i mięśnie się zregenerują.

Leave a Reply