Jakie powinno być wyposażenie pokoju w pensjonacie?

Elementy stanowiące wyposażenie pokoju w pensjonacie nie mogą być przypadkowe. Kwestię tą reguluje odpowiednie rozporządzenie. Rzecz jasna, osoby prowadzące obiekty hotelarskie nie powinny ograniczać się do wymogów prawa, ale kierując się intuicją oraz doświadczeniem, przygotować Gościom wszystko, co uprzyjemni ich pobyt w danym miejscu.


Prawo a wyposażenie pokoju w pensjonacie

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych głosi, iż pensjonatem mogą być nazywane obiekty hotelarskie posiadające co najmniej 7 pokoi, które świadczą gościom całodzienne wyżywienie. Z kolei minimalne wyposażenie pokoi opisano w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Pensjonaty (tak jak hotele) dzielą się na pięć kategorii, od obiektów jednogwiazdkowych (*) do pięciogwiazdkowych (*****). Powierzchnia pokoi, a także ich wyposażenie różnią się w zależności od kategorii.

Do najbardziej podstawowych elementów wyposażenia pokoju zaliczamy: łóżko (w zależności od pokoju, jedno- lub dwuosobowe), stolik nocny, szafę garderobianą, bagażnik, stół i miejsce do siedzenia (po jednym na osobę). Goście muszą mieć do dyspozycji lampkę nocną i oświetlenie ogólne, a także lustro, wieszak na odzież wierzchnią oraz kosz na śmieci. W łazience konieczne są: umywalka, toaleta oraz wanna lub kabina natryskowa. Ręcznik, mydło i właściwie oświetlone lustro to kolejne niezbędne elementy wyposażenia.

Odpowiednie wyposażenie dla Gości pensjonatu

Jak wspomnieliśmy, prawa określa minimum wyposażenia pokoi. Ośrodek wypoczynkowy w Białym Dunajcu to przykład obiektu, którego właściciele chcą zapewnić Gościom warunki zbliżone do domowych. Nowo wyremontowane wyposażono nie tylko w podstawowe meble i akcesoria, ale także telewizory LED i suszarki do włosów. Goście nie muszą martwić się o  Wi-Fi. Codziennie czeka na nich pyszne śniadanie, opcja pełnego wyżywienia, a przez cały czas pobytu – dostęp do bezpłatnej kawy i herbaty.

Leave a Reply