Jakie pierwiastki zawiera woda w termach?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kąpiele w wodach geotermalnych mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Od kiedy termy zaczęły bardziej przypominać ogromne place zabaw, niż zwykłe baseny, chętnych do przebywania w nich jest coraz więcej. Kąpiele służą zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Wody termalne bogate są w pierwiastki, które są odpowiedzialne za różne funkcje organizmu. Co dokładnie znajduje się w ich składzie? Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej!

Dla ciała…

Kąpiele w wodach termalnych są szczególnie zalecane osobom będącym w rekonwalescencji po różnego rodzaju wypadkach, operacjach i zabiegach. Wynika to z tego, że wody geotermalne są bogate między innymi w chrom i siarkę, które słyną ze swoich silnych właściwości odtruwających, anabolicznych, detoksykujących oraz odbudowujących. Siarka przyspiesza proces gojenia się ran i złamań, wspomaga leczenie urazów sportowych. Do tego wszystkiego wspomaga odbudowę paznokci, skóry i włosów, a jeśli chodzi o te ostatnie, zapobiega też ich wypadaniu. Wody geotermalne są też bogate w magnez i mangan, które są niezbędne dla naszego organizmu, gdy podejmujemy walkę z otyłością. Niedobór tych składników prowadzi do szeregu groźnych chorób, w tym cukrzycy. Mangan, wcześniej wspomniany chrom i żelazo, którym również nasycone są wody termalne, stymulują też naszą gospodarkę hormonalną. Osoby, które nie mogą poradzić sobie z jej uregulowaniem, wybierając się w polskie góry, powinny więc bez wahania rezerwować nocleg blisko term. Poza wymienionymi pierwiastkami, w wodach termalnych znajdziemy także potas. Ten pierwiastek ma bardzo korzystny wpływ na stabilizację tętna i eliminowanie chorób serca oraz układu krążenia. Potas pomaga też w uregulowaniu gospodarki wodnej organizmu.

… i dla ducha

Poza wymienionymi pierwiastkami, wody termalne bogate są również w sód. Ten pierwiastek, podobnie jak magnez i mangan, chroni nas przed chorobami Alzheimera i Parkinsona. Kąpiele w wodach termalnych są również zbawienne, gdy jesteśmy zestresowani. Pierwiastki  w nich zawarte stabilizują nasz system nerwowy oraz przywracają równowagę psychiczną. Poza wymienionymi pierwiastkami, w wodach z głębi ziemi znajdziemy też krzem, lit, selen i wapń. Każdy z nich ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, dlatego kąpiele w termach są jednocześnie relaksem, jak i SPA dla naszego ciała oraz ducha.

Leave a Reply