Dlaczego warto zabierać dzieci w polskie góry?

Wielu rodziców przez cały rok oszczędza pieniądze, by w wakacje zabrać swoje pociechy na egzotyczne wczasy za granicą. Pokazywanie dzieciom świata jest oczywiście godne pochwały, jednak nie wolno zapominać o tym, że maluchy powinny dobrze poznać także uroki polskiej przyrody. Dobrym pomysłem jest regularne zabieranie maluchów w góry. Nie tylko po to, by zobaczył piękne widoki i poznały lokalny folklor, ale także aby wzmocniły swoją odporność i kondycję.

Maluchy na szlaku. Dokąd jechać?

Rodzice młodszych dzieci martwią się, że maluchy nie poradzą sobie podczas długi pieszych wędrówek po trudnych szlakach. Polskie góry jednak oferują wiele pięknych miejsc, jeszcze niezbyt nasyconych turystami, w których znajdują się ścieżki idealne dla dzieci i osób starszych. Przykładem może być Biały Dunajec. Pensjonat, w którym zamieszkamy, na pewno wskaże nam drogę na Starą Zakopiankę, po której codziennie spaceruje wiele seniorów z kijami do Nordic Walking. Stosunkowo płaskie, bezpieczne szlaki są idealne na pierwszą przygodę w górach nawet dla przedszkolaków. Maluchy podczas wędrówek nie tylko będą miały okazję pooddychać świeżym, czystym powietrzem, ale  również wyhasać się do woli. Górskie spacery będą dla nich idealnym treningiem kondycyjnym.

A może termy?

Rodzice często powtarzają  też, że boją się jechać w góry z maluchem, gdyż polska pogoda płata figle. W pochmurny dzień nie wyjdą z pociechami na spacer, a znudzone dzieci będą marudne i niecierpliwe. Dlatego też na wyjazd w góry z dzieckiem warto wybrać miejscowość leżącą w pobliżu term. W razie deszczu cała rodzina może wybrać się na wodne szaleństwa. Termy Szaflary na przykład już dawno przestały być spokojnym ośrodkiem, do którego na zdrowotne kąpiele przyjeżdżają tylko starsze osoby. Obecnie to spory aqua park, z ogromnym kompleksem basenów. Znajdują się tu zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje dostosowane do możliwości różnych grup wiekowych. W wakacje dzieci mogą dodatkowo poćwiczyć balans ciała i równowagę w parku linowym, który znajduje się na terenie term.

Leave a Reply