Czym są i jak wyglądają termy?

Pojęcie „termy” kojarzy się większości z nas ze starożytnym Rzymem. Dawniej termami nazywane były kompleksy łaźni publicznych zasilane źródlaną wodą, z których korzystać mogli wszyscy w określonych godzinach. Trochę przypominały one współczesne strefy wellness, z salami do masażu, wypoczynku i saunami. Obecnie niewiele się zmieniło. Termy to tak naprawdę kompleksy basenów z wodą termalną, w których ich goście mogą zadbać o ciało i duszę.

Kompleksy basenów – nie tylko dla dzieci

Oczywiście współczesne termy wyglądają zupełnie inaczej. Dla przykładu Termy Gorący Potok, to kompleks 21 basenów, przypominających ogromny aquapark. Wycieczka do term to wspaniała zabawa dla dzieci. Mogą one bawić się całymi dniami na zjeżdżalniach, w sztucznych prądach wodnych, czy przy różnego rodzaju fontannach. Tym, co odróżnia termy od zwykłego aqua parku, są oczywiście wody geotermalne, którymi zasilane są baseny. Wody geotermalne mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka, dzięki zawartym w nim pierwiastkom, takim jak: krzem, żelazo, potas, magnez, chrom, siarkę, mangan, lit, selen, czy wapń. Jaki wpływ mają wody geotermalne na nasze zdrowie? Ogromny! Kąpiele w nich są zalecane osobom w trakcie rehabilitacji, wody geotermalne przyczyniają się do zmniejszenia bólu mięśni i stawów. Usprawniają też pracę serca, metabolizm, gospodarkę hormonalną i stabilizują tętno. Kąpiele termalne mają też zbawienny wpływ na urodę: zapobiegają wypadaniu włosów i powstawaniu trądziku. Do tego ujędrniają i wygładzają skórę. Są czymś wspaniałym nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Wody geotermalne wpływają stabilizująco na system nerwowy, obniżają poziom stresu, są niezastąpione w walce z bezsennością. W kompleksach termalnych takich jak Gorący Potok w Szaflarach często znajduje się też strefa Wellness & SPA. Tam można zażyć dodatkowo kąpieli borowinowej, która ma ogromne walory kosmetyczne, ale również jest polecana przy leczeniu wielu schorzeń, w tym stanów zapalnych jelit i żołądka, bolesnych miesiączek czy bólu kręgosłupa.

Kiedy wybrać się do term?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: kiedy tylko się da! Kąpiele w wodach termalnych często zalecane są pacjentom w trakcie rehabilitacji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by z term korzystać w ramach profilaktyki zdrowotnej, lub dbania o swoją urodę. Gdy rezerwujemy pensjonat w górach na wakacje lub ferie, warto poszukać obiektu, z którego do term jest niedaleko. Dzięki temu nie tylko podreperujemy swoje zdrowie, ale też nie będziemy nudzić się, jeśli z jakiegoś powodu danego dnia nie dotrzemy na stok.

Leave a Reply