Na czym polega Zielona Szkoła?

Zielona szkoła to wyjazd organizowany przez szkołę dla uczniów, podczas, którego przewidziany jest czas na naukę, a także różnego rodzaju atrakcje, integrację i wypoczynek.  Dla dzieci to frajda i zabawa, a dla nauczycieli i rodziców pewność, że nie zabraknie również czasu na edukację. Dodatkowo, ta nauka może odbywać się w przyjemnej dla wszystkich atmosferze w otoczeniu przyrody. Zielona szkoła to forma dłuższego wyjazdu z grupą dzieci szkolnych na wycieczkę w piękne miejsce, gdzie obok zwiedzania i różnorodnych atrakcji, dzieci również uczą się, do czego zapewne są bardziej zmotywowani w innych i ciekawych okolicznościach.

 

Zielona szkoła – nauka, wypoczynek, integracja

Zielona szkoła to czas na naukę w przyjemnym otoczeniu, w innym miejscu niż szkoła. To także czas na edukację w terenie poprzez doświadczanie. Możliwe są wyjścia do różnorodnych muzeów, czy domów kultury. Nauką jest także poznawanie regionalnej kultury i tradycji, nauka historii od okolicznych mieszkańców, wyrobu tradycyjnych produktów czy innych tematów, które poszerzają horyzonty uczniów. Zazwyczaj zielone szkoły organizowane są w sezonie letnim, kiedy można uczyć się pod gołym niebem. Istnieje jednak również możliwość zorganizowania wyjazdów tego typu w sezonie zimowym. Nauka zdecydowanie lepiej będzie uczniom szła po solidnej dawce świeżego powietrza, zwłaszcza w górskim klimacie.

Zielona szkoła to także czas na relaks i odpoczynek. Możliwe są do zorganizowania wycieczki górskie, nawet kilkudniowe. W czasie zimy, jest możliwość jazdy na nartach, czy skorzystania z innych atrakcji.  Zazwyczaj, ośrodki rekreacyjne, przystosowane do zielnych szkół, zimowisk, kolonii, czy innych grup młodzieżowych, zapewniają wygodne miejsce do spania, wyżywienie, a także proponują szereg różnorodnych atrakcji do wyboru, umożliwiających dobrą zabawę i integrację. Zimowy kulig zakończony ogniskiem wszystkim się spodoba. Podobnie latem po całym dniu wędrówki, czy po wycieczce krajoznawczej, wszyscy odetchną przy ognisku, przy wspólnych śpiewach, grach i rozmowach.

Zdarza się, że wyjazd klasowy dla niektórych uczniów jest jedyną większą podróżą w ciągu roku (z powodów finansowych). Tym bardziej warto zadbać o ciekawy i wypełniony po brzegi różnymi atrakcjami plan wyjazdu, aby jedna wycieczka szkolna wystarczyła za kilka innych.

Leave a Reply